Teknoloji

Tesla’dan yeni elektrikli araç planı

Tesla’nın 2025 ortalarında yeni elektrikli araçlar üretmeyi planladığı bildirildi.

Konuyla ilgili bilgisi olan dört kaynağa göre Tesla, tedarikçilerine “Redwood” kod adlı yeni bir elektrikli aracın üretimine başlamak istediğini söyledi. Kaynaklardan ikisi, aracı kompakt bir crossover modeli olarak tanımladı.

Tesla CEO’su Elon Musk, uzun süredir markanın hayranlarının ve yatırımcıların uygun fiyatlı elektrikli araçlara ve sürücüsüz robot taksilere olan iştahını kabartıyor. Söz konusu araçların yeni nesil, daha uygun fiyatlı elektrikli otomobil platformları kapsamında üretilmesi bekleniyor.

25 bin dolar değerinde giriş seviyesi bir otomobilin de yer aldığı bu modellerin, Tesla’nın sayıları artmaya devam eden daha uygun fiyatlı yakıtla çalışan araçlar ve uygun fiyatlı elektrikli araçlarla rekabet etmesine olanak sağlayacağı düşünülüyor.

Uygun fiyatlı elektrikli araçlar üreten Çinli şirket BYD, 2023 yılının son çeyreğinde Tesla’yı geride bırakarak dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi oldu.

Musk ilk olarak 2020 yılında 25 bin dolar değerinde araba üretme sözü vermişti ancak daha sonra bu planını rafa kaldırdı. Bunun ardından plan tekrar hayata geçirildi ve Tesla’nın satışta olan en ucuz modeli olan Model 3 sedanın ABD’deki başlangıç ​​fiyatı şu anda 38.990 dolar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu