Haber

Japonya, Rusya’ya yaptırım listesini genişletiyor

Japonya, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarıyla bağlantılı 143 kişi ve kuruluşu daha yaptırım listesine eklemeye karar verdi.

Rusya-Ukrayna savaşında bir yıl geride kalırken Tokyo’dan Moskova’ya ek yaptırım kararı geldi. Japon hükümeti, Rusya’nın saldırılarıyla bağlantılı 143 kişi ve kuruluşu daha yaptırım listesine ekleme kararı aldı. Rusya’da siyasiler, askeri yetkililer, iş adamları ve şirketlere yönelik ek yaptırımlar kapsamında varlık dondurma ve ihracat yasağı tedbirleri uygulanacağı öğrenildi. Ukrayna’nın işgalinde rol oynadığı düşünülen Rus merkezli paralı asker şirketi Wagner Group’un da yeni yaptırımların hedefindeki kurumlar arasında olduğu bildirildi.

Ukrayna’daki işgali yaklaşık 50 bin işçiyle desteklediği öne sürülen Wagner Kümesi, ABD tarafından “uluslararası suç örgütü” olarak nitelendirildi.

G7 ülkeleri ek yaptırımların sinyallerini verdi

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya yönelik saldırıları karşısında Japonya, Batı dünyasının yanında yer alarak Moskova’ya bir dizi yaptırım uyguladı. Geçen Cuma günü işgalin 1. yıldönümünde çevrimiçi G7 zirvesinde konuşan Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Rusya’ya yönelik yaptırımları artırmaya hazır olduklarını ifade etti. Görüşmenin ardından yayınlanan ortak bildiride G7 ülkeleri, Rusya’ya karşı “yeni eşgüdümlü ekonomik yaptırımlar” uygulamaya karar verdiklerini duyurdu. – TOKYO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu