Ekonomi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi enerji maliyetlerini azaltmak için güneş enerjisi santrallerini artırıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, elektrik maliyetlerini en aza indirmek için güneş enerjisi santrallerini artırıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DİSKİ), Bağlar ve Eğil ilçelerinde 40 megavat gücünde güneş enerjisi santrali kuracak.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, enerji tasarrufu konusunda değerli çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Bir an önce yenilenebilir enerjiye geçiş yapmak için çalıştıklarını belirten Tutşi, şöyle konuştu:

“DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün en büyük gider kalemi elektrik giderleridir. Yıllık yaklaşık 550 milyon lira elektrik faturası ödüyoruz. Elektrik maliyetlerimizi düşürmek için güneş enerjisi santrali kurmak için 2 yıldır titizlikle çalışıyoruz. İlk etapta 10 Bağlar ilçesi Gözeli mevkisinde 115 dönüm alanda 10 megavat, Eğil Dere mevkiinde ise 10 megavat. “360 dönüm alanda 30 megavat güneş enerjisi santrali için arazi tahsisi yapıldı, kurumsal görüşler, davet mektupları ve ÇED raporları alındı, projeler tamamlandı ve yatırım aşamasına gelindi.”

“Enerji maliyetinin yüzde 43’ünü kendimiz karşılayacağız.”

2024’te 40 megavatlık güneş enerjisini Diyarbakır’a getireceklerini belirten Tutşi, şöyle konuştu:

“Böylece DİSKİ Genel Müdürlüğümüzün elektrik giderinin yüzde 43’ünü kendimiz karşılayacağız. Elektrik giderlerini düşürdüğümüzde yıllık yaklaşık 230-240 milyon lira kurumumuzun kasasında kalacak. Bu parayla biz de sahip olacağız. Yatırımlarımızı tamamlama ve su fiyatlarında indirim yapma fırsatı. Yeni güneş enerjisi santralleri için de hızlı çalışacağız. “Kullandığımız elektriğin tamamını en kısa sürede üreterek elektrik maliyetlerimizi minimuma indireceğiz.”

ispirhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu