Ekonomi

Çin’de önlemlerin gevşetilmesinin ardından ağır tablo

Ulusal Sağlık Kurulu’na göre, Çin anakarasında önlemlerin kaldırılacağının duyurulmasının ardından 8 Aralık 2022 ile 12 Ocak 2023 arasında virüs nedeniyle 59.938 ölüm meydana geldi.

Komisyonun Tıbbi İşler Başkanı Ciao Yahui, Kovid-19 enfeksiyonuna bağlı solunum yetmezliği nedeniyle 5 bin 503 hastanın, kanser ve kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıklara bağlı komplikasyonlar nedeniyle 54 bin 435 hastanın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ciao, ölenlerin yaş ortalamasının 80,3 olduğunu, bunların yüzde 90’ının 65 yaş ve üstü kişiler olduğunu belirtti.

Çin, “sıfır vaka” adı verilen sıkı denetim ve ihtiyati tedbirlerden vazgeçeceğini açıklamasının ardından ilk kez ölüm bilgisini açıkladı.

Tahmin, 1 milyardan fazla insanın enfekte olacağı yönünde.

Ulusal Sağlık Komitesi daha önce günlük vaka, hasta ve ölüm sayılarını açıklamayı bıraktığını açıklamış, sadece birincil ölüm nedeni zatürre ve virüse bağlı solunum yetmezliği olan ölümleri sayacağını duyurmuştu. , ölüm istatistiklerinin tutulmasında yeni standartlar getirerek Kovid-19’dan.

Çin, geçen ayın başında önlemleri kaldırmasından bu yana ülkedeki olay sayısının hızla artmasıyla, tek bir ülkede şimdiye kadar görülen en büyük toplu salgınla karşı karşıya. 1,4 milyar nüfusa sahip ülkede kış aylarında 1 milyardan fazla kişinin enfekte olacağı tahmin ediliyor.

altinyaylaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu