Haber

Bakan Nabati’den döviz açıklaması: Cumhuriyet tarihinin en büyük tasfiyesi yaşandı

Nebati, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirdiği toplantıda 2022 yılını değerlendirerek 2023 hedeflerini paylaştı.

Türkiye Ekonomi Modeli ile önemli bir başarı öyküsü yazdıklarını belirten Nebati, küresel enflasyonun, ulaşım maliyetlerinin tarihi yüksek seviyelerde seyrettiği, geçtiğimiz yüzyılın en zor yıllarından biri olan 2022’de neredeyse tüm makroekonomik göstergelerde başarıya ulaştıklarını vurguladı. hızla yükseliyordu.

Nebati, Türk Ekonomik Modeli’nin temel politika araçlarını kullanır. “TL tasarrufa teşvik, seçici kredi politikası ve yatırım ortamının iyileştirilmesi”olarak belirlediklerini hatırlattı.

öncelikle TL tasarrufları artırmak, finansal istikrarı güçlendirmek ve finansal derinliği artırmaktır. Döviz Korumalı Mevduat ve Katılma HesabıBaşta olmak üzere birçok yeni adımı hayata geçirdiklerini hatırlatan Nebati, döviz tevdiat hesaplarında kısa sürede Cumhuriyet tarihinin en yüksek düşüşüne imza attıklarını ifade etti.

Nebati, 2022’nin ikinci yarısı itibarıyla döviz kurlarında istikrarı sağlayıp finansal istikrarı güçlendirdiklerini ve TL’nin reel değer kazandığını belirtti. TL’nin cazibesini artırmak için 6,6 milyar TL’ye ulaşan Gelire Endeksli Senet ihraç ettiklerini, DİBS ile temettü gelirleri üzerinden stopaj indirimi yaptıklarını da anlattı.

Nebati, finansal araçların çeşitlendirilmesi ve finansal sistem dışındaki atıl birikimlerin finansal sisteme kazandırılması amacıyla 21 Kasım 2022’de 5 ton altın karşılığında ihraç edilen Darphane Altın Sertifikalarına bireysel yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiğini belirtti. Bu iyiliğin ardından bugün 10 tonluk ikinci altın sertifikası ihraç ediyoruz” dedi.dedim.

‘Dolar bazında yüzde 111 ile 2022’de en yüksek getiriyi Borsa İstanbul sağladı’

Altın sertifikası ihracı, Altın Tasarruf Ekosistemi ve Altın Döngüsü KKM uygulaması ile 2022 yılında altın rezervlerinin 129 ton artmasına katkı sağladıklarını belirten Nureddin Nebati, brüt rezervlerin son 8 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını kaydetti. 129 milyar dolarla.

Bitkisel, “2022 yılında brüt rezervlerimizin bir önceki yıla göre 18 milyar dolar artması, KKM hesaplarının 1.4 trilyon TL’ye ulaşması, 11 milyar dolarlık Eurobond ihraç etmemiz ve ihracatımızın rekor düzeye çıkması.”dedim.

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısının 1,4 milyon kişi artmasıyla yatırımcı tabanının genişlediğini belirten Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen yıl borsaya kote şirketlerin piyasa değeri yüzde 184 artışla 6,2 trilyon liraya ulaştı. Vergisel açıdan halka arzları teşvik ederek şirketlerimizin 19,3 milyar lira ek finansmana ulaşmasını sağladık. Böylece 2022 yılında 40 yeni şirket Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.Türkiye borsa performansı ile hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerden olumlu ayrıştı.Böylece Borsa İstanbul 2022 yılında %111 ile dolar bazında en yüksek getiriyi elde etti.Yatırım, girişim sermayesi ve gayrimenkul yatırım fonu büyüklükleri de sermaye piyasamızı derinleştirmede kat ettiğimiz mesafeyi net bir şekilde ortaya koyuyor.”

‘Gelişmekte olan ve en çok ihracat yapan ülke olmayı başardık’

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 2022 yılı sonunda BES’teki toplam katılımcı sayısının 1,3 milyon artışla yaklaşık 15 milyon kişiye ulaştığını hatırlatarak, Türk İştirak Reasürans AŞ’yi kurarak katılım ekosistemini daha da güçlendirdiklerini söyledi. , başka bir sigorta alanı.

Geçen yıl iç borçlanmanın ortalama vadesini 17 ay artırarak 2021’e göre 70 aya çıkardıklarını, maliyetini de 14,9 puan düşürerek yüzde 10,7’ye indirdiklerini belirten Nebati, 2021’de yurt dışı tahvil ihracını başarıyla tamamladıklarını söyledi. 2022’de 11 milyar doları hedeflediler. Piyasa koşullarında en çok ihracat yapan gelişmekte olan ülke olmayı başardıklarının altını çizdi.

Nabati, Dünya Bankası, çeşitli uluslararası finans kuruluşları ve ticari bankalar aracılığıyla 3,5 milyar dolarlık dış finansman sağladıklarını bildirdi.

Seçici kredi anlayışı ve Hazine Destekli Garanti Sistemi ile 116 milyar liralık kredi imkanı yarattıklarını belirten Nebati, şöyle konuştu: “İmalat sanayi liderliğinde yaygınlaştırılan ticari kredi büyümesi, 2021’in 25 puan üzerinde yüzde 36,1’e ulaştı. Bu yüksek miktar ve oranda ticari kredileri, güçlü bankacılık sektörümüz sayesinde işletmelerimize sağlıyoruz.”dedim.

Nebati, Türkiye’deki bankaların TGA oranının diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha düşük seviyede olduğunun altını çizdi.

‘Kişi başına düşen gelirin bu yıl 12 bin doları geçeceğini öngörüyoruz’

Küresel piyasalardaki yavaşlama ve paritenin olumsuz etkilerine rağmen ihracatın 254,2 milyar dolar gibi rekor seviyeye ulaştığını kaydeden Bakan Nebati, ilk 3 çeyrekteki büyümenin yüzde 60’ının makine teçhizat yatırımları ve net ihracattan kaynaklandığını söyledi.

Ocak-Eylül 2022 döneminde yakaladıkları yüzde 6,2’lik büyümeye işaret eden Nebati, küresel büyüme varsayımları aşağı yönlü revize edilirken, Türkiye’nin büyüme iddiasının yukarı yönlü revize edildiğini söyledi.

Bitkisel, “Ülke ekonomimizin ilk 3 çeyrekteki performansını diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda çok net bir tablo ortaya çıkıyor. Bu dönemde Çin bizim yarımız oranında büyürken, ABD ve Almanya yüzde yüz büyüdü. Yüksek büyüme performansımızın da etkisiyle 2022 yılında kişi başı gelirimizin 10 bin doları aşacağını öngörüyoruz.2023 yılında kişi başı gelirimizin 12 bin doların üzerine çıkmasını bekliyoruz” dedi. .konuştu

‘290.4 milyar TL vergi gelirinden vatandaşımızın lehine vazgeçtik’

Nureddin Nebati, büyümede kırdıkları rekorları Türkiye Ekonomi Modeli ile sağlam bir zemin üzerine inşa ettiklerini, üretimin bu zeminin önemli bir parçası olduğunu vurgulayarak, üretimi salgın öncesine göre yüzde 20 oranında artırdıklarını vurguladı. Bu artış AB’nin 5 katına, ABD’nin ise 7,5 katına denk geliyor dedi.

Turizmde geçen yıl 51,5 milyon ziyaretçi ve 46 milyar dolar gelir elde etmeyi beklediklerini belirten Nebati, Kasım 2022 itibarıyla enerji ve altın hariç cari fazlanın 2021 yılına göre 14,3 milyar dolar artarak 51,3 milyar dolara ulaştığını kaydetti. .

Geçen yıl küresel emtia fiyatlarında yaşanan artıştan, tedarik zincirlerindeki kırılmaların devam etmesinden ve yüksek enflasyondan bahseden Nebati, enflasyonda Kasım ayının prestijiyle başlayan düşüş eğiliminin devam edeceğini vurguladı.

Geçen yıl 290,4 milyar TL olan vergi gelirlerinden vatandaş lehine vazgeçtiklerini kaydeden Nebati, kasım ayı prestijiyle istihdamın 31,6 milyon kişiyle tarihi rekor seviyeye ulaştığını, kadınların iş gücüne katılma oranının yüzde 10’a çıktığını söyledi. yüzde 36,4 ile rekor seviyede olduğunu ve gençlerin birçok yönden çeşitli program ve projelere katılmaya teşvik edildiğini söyledi. Genç girişimcileri desteklediklerini, genç girişimcilere uygun fırsatlar sunduklarını ve gelir vergisi muafiyeti sağladıklarını anlattı.

“4 yıllık aradan sonra yeniden faiz dışı fazla vermeyi başardık”

Hazine ve Maliye Bakanı Nabati, Türkiye Ekonomi Modeli ile birçok makroekonomik göstergede rekor kıran ülkenin brüt dış borç stokunun 440 milyar dolar seviyesinde yatay kaldığını, brüt dış borç stokunun GSYİH’ya oranla gerilemesinin sürdüğünü ve toplam borçluluğu azalttılar.

“Toplam borçluluğumuzun GSYİH’ya oranı 2021 yılına göre 23 puan azalırken, gelişmekte olan ekonomilerde bu oran yükseldi” diyen Nebati, hanehalkı, reel sektör, kamu ve finans sektörü borçlarının GSYİH’ya oranının oldukça yüksek olduğunu vurguladı. birçok ülkeye kıyasla sağlam. .

2022 bütçe sonuçlarının yüzleri güldürdüğünü ifade eden Nabati, şu bilgileri verdi:

“Makro göstergeler açısından oldukça başarılı bir yıl olan 2022’de toplam bütçe giderimiz 2 trilyon 941 milyar lira, bütçe gelirimiz 2 trilyon 802 milyar lira ve bunun sonucunda bütçe açığımız sadece 139.1 milyar lira oldu. Yıl genelinde 171,8 milyar lira faiz dışı fazla verdik.Küresel ekonomideki şiddetli çalkantılardan dolayı ülkemiz 4 yıllık aradan sonra 2022’de faiz dışı fazla vermeyi başardı, bu sayede 139,3 milyar lira faiz dışı fazla verdi. bütçe projeksiyonu ve OVP hedefimizin 322,1 milyar lira altında kaldı.Yılını bütçe açığı ile kapattık.Orta Vadeli Programda 131.4 milyar lira faiz dışı açık tahmin ettik.2022 yılındaki yüksek bütçe performansımızla bu açığı kapattık. 171.8 milyar lira faiz dışı fazla vermeyi de başardık. Bu durum mutluluğumuzu ikiye katladı. Katlandı.”

‘Bütçe açığı yüzde 1’in altında kalacak’

Nureddin Nebati, bütçe açığını GSYİH’nın yüzde 3,5’i olarak öngördüklerini ve OVP’de bu oranı yüzde 3,4 olarak revize ettiklerini belirterek, “OVP’de açıkladığımız GSYİH rakamına göre bütçe açığının GSYİH’ya oranının yüzde 1 olacağını görüyoruz. Ancak GSYİH gerçekleşmelerinin OVP beklentilerimizin üzerinde olacağına dair öncü göstergeler, bütçe açığımızın daha da büyüyeceğine işaret ediyor. 2022’deki tüm zorlu koşullara rağmen son 20 yılın en iyi bütçe performanslarından birini elde ettik. Bu yüksek performans kesinlikle çok önemli bir başarı.”ifadeleri kullandı.

Nebati, Türkiye’nin bütçe açığının GSYİH’ye oranının birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiye göre çok daha olumlu olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Bu yıl sadece bütçe açığını azaltmakla kalmadık, bazı asılsız iddiaların aksine faiz giderlerinin bütçe içindeki payını da düşürdük. 2018’de yüzde 13,7 olarak öngörülen faiz giderlerinin bütçedeki payını da düşürdük. 2022 başlangıç ​​bütçesi yüzde 10,6’ya.”dedi.

2002’de yüzde 11,1’den devraldıkları bütçe açığının GSYİH’ya oranını, yıllardır korudukları sağlam duruş sayesinde 2022’de yüzde 1’e düşürdüklerini belirten Nebati, 2002’de bütçe yüzde 43 iken bu oran 2022’de yüzde 10.6’ya çıktı ya da düştü.

Nebati, 2002 yılında toplanan her 100 lira verginin 85,7 lirasının faiz giderlerine gittiğini, 2022’de ise sadece 13,2 lirasının faiz giderine gittiğini belirterek, “Uyguladığımız mali disiplin ve etkin borç yönetimi sonucunda, 2002 yılında yüzde 71,5 olan AB tanımlı Genel Devlet Borç Stokunun GSYİH’ye oranını 2022 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla yüzde 34,8’e düşürdük. Bu oran, Türkiye’ye kıyasla yüzde 7. “Söz konusu oranın yıl sonunda OVP tahminimizin altında kalacağını öngörüyoruz. AB üyesi ülkelerin borç stokunun GSYH’ye oranının tam olarak yüzde 86,4 olduğunu hatırlatmak isterim.”terimleri kullandı.

Giderlere bakıldığında Nebati, OVP varsayımlarında gerçekleşmelerin 192 milyar lira olduğunu, faiz dışı harcamaların ise 173 milyar liranın altında kaldığını bildirdi.

“Bütçe giderlerinde geçen yıla göre en fazla artış gösteren harcama kalemlerinin cari transferler, işçi giderleri, yatırım harcamaları ve kredilendirme alanlarında olduğunu görüyoruz. Peki bu alanlarda neden bu kadar artış oldu? Bu konulara da değinmek istiyorum.Maaşlarımızda önemli artışlar yaptık.Sağlık hizmetlerinde verimliliği artırmak için önemli düzenlemeler yaptık.Yerel yönetimlere aktardığımız kaynakları artırarak yerelde vatandaşlarımıza sunulan hizmetin kalitesini de yükselttik. Ülkemizin büyüme potansiyelini artıracak yatırımlara daha fazla kaynak ayırdık.Yüksek oranlı elektrik sübvansiyonları sağladık.Tarım dairesi yatırımları, krediler.Tarımsal KİT’lerin yanı sıra teşvik ve müdahale alımları için ek harcamalar yaptık. Sosyal harcamalara ayırdığımız kaynakları daha da artırdık.”

‘OVP’de bütçe gelir tahminimizi aştık’

Nureddin Nebati, 2022 yılındaki gelir performanslarının son derece güçlü olduğunu vurgulayarak, “2022 yılsonu prestijiyle merkezi yönetim bütçe gelirleri 2 trilyon 802 milyar liraya, vergi gelirleri 2 trilyon 353 milyar liraya ulaştı. Böylece OVP’deki bütçe geliri varsayımımızı da aşmış olduk.”dedim.

Son dönemde vatandaşı desteklemek için yaptıkları düzenlemelerin gelir azaltıcı etkisine rağmen bu güçlü performansın yakalandığına dikkat çeken Nebati, bu durumun son derece değerli olduğunu kaydetti.

Nabati, vergi türleri itibarıyla en güçlü gerçekleşmenin yüzde 185’lik artışla kurumlar vergisinden kaynaklandığını belirterek, bu sayede kurumlar vergisinin vergi gelirleri içindeki payını yüzde 21,6’ya yükseltti.

Bu güçlü performansa ulaşırken vergi yükünü artırmadıklarını, aksine önemli ölçüde azalttıklarını belirten Nebati, şunları kaydetti:

“Ülkemiz OECD’de vergi yükü en düşük 5. ülke konumunda. Dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki payını yüzde 42’ye düşürdük. Böylece dolaylı vergilerin vergi gelirleri içindeki payını 2015 yılında 5 puan azaltmış olduk. Son 19 yıldır.Bir diğer önemli konu da mükelleflerimize ne yaptığımız vergi iadeleri.Vergi iadelerimiz topladığımız net vergi gelirlerimizin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturuyor.Bakın 2022’de 350.8 milyar lira vergi iadesi yaptık. 2021’de ve önceki 4 yılda getiri artış oranı ortalama yüzde 30 civarındaydı, 2022’de iadeler bir önceki yıla göre yüzde 107 gibi muazzam bir artış gösterdi.Bu veri bile tek başına doğru yolda olduğumuzun en somut göstergesi. yatırım yapanın, üretenin ve ihracat yapanın yanında.”

“Geçen yıl 1,1 milyon vergi mükellefini tahlil ve incelemeye tabi tuttuk”

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, geçen yıl birçok değerli uygulamayı hayata geçirdiklerini belirterek, taban fiyat, memur ve memur emeklilerinin maaş ve fiyatları ile SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarında değerli artışlar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Ek gösterge düzenlemeleri ile memur ve emekli memurların mali haklarında değerli iyileştirmeler yaptıklarını belirten Nebati, işçi, esnaf ve çiftçinin alım gücünü desteklemek için attıkları adımları anlattı.

Vatandaşın alım gücünü desteklemek ve enflasyonla kararlılıkla mücadele kapsamında çok değerli KDV indirimlerini hayata geçirdiklerini hatırlatan Nebati, temel gıda ürünlerinden tarım makinelerine kadar geniş bir yelpazede KDV indirimlerini hayata geçirdiklerini söyledi.

Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde büyüme potansiyelini artıracak yatırım, istihdam, üretim ve ihracat alanlarında güçlü vergi matrahları sunmaya devam ettiklerini belirten Nebati, bu kapsamda yaptıkları çalışmalara değindi.

Bir yandan vergi teşvikleri sağlarken diğer yandan vergi adaletini artırmak ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele etmek adına 2022 yılında vergi kontrol faaliyetlerini büyük ölçüde artırdıklarını vurgulayan Nebati, şöyle konuştu: “2021 yılında 342 bin mükellef denetlenirken, geçen yıl 1,1 milyon mükellefi analiz ve incelemeye tabi tuttuk. Ekonomide kayıt dışı ekonomiyle mücadeleyi artırmak için 2023-2023 dönemini kapsayan Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı’nı oluşturduk. 2025, paydaşlarımızın görüşleriyle.”dedim.

Nabati, tarımı bir milli güvenlik meselesi olarak gördüklerini ve üreticiyi desteklemeye devam ettiklerini belirterek, “Tarımsal destekleme bütçemizi 2022’de 39,7 milyar TL’ye çıkardık. Ayni kullanılan hububatların 2023’te ödenmek üzere mazot ve gübre destek haklarını 2022’de yapmaya başladık. TOKİ tarafından DSİ tarafından yapılan tarımsal sulama kanallarının tarımsal üretimde kullanılan tüm Hazine faiz destekli kredilerinde üst limitleri artırdık.”dedi.

‘Yeşil, sosyal ve sürdürülebilir alanlar için yeşil tahvil ihracını planlıyoruz’

Nureddin Nebati, 2023 yılında da doğalgaz ve elektrik tüketimlerinde sübvansiyona devam ettiklerini, memur ve memur maaşlarına ilave sosyal yardım payı verdiklerini, en düşük emekli maaşını 5 bin 500 liraya yükselttiklerini, yakında vereceklerini bildirdi. EYT ve sözleşmeli çalışanların ekibe dahil edilmesi için düzenlemeleri tamamlayın.

Türkiye Ekonomi Modeli’nin sağladığı güçlü büyüme sayesinde hem bütçenin hem de kasanın iyi durumda olduğunu vurgulayan Nebati, şöyle konuştu: “Kamu maliyesi göstergelerinde bugüne kadar bir bozulmaya izin vermedik, bundan sonra da vermeyi düşünmüyoruz. Türkiye Ekonomi Modeli’nin sağladığı potansiyel sayesinde, açıkladığımız 2023 bütçe hedeflerine ulaşma konusunda hiçbir şüphemiz yok. OVP’de.”dedim.

2023 yılında da yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı ön planda tutan verimlilik odaklı vergi politikalarını uygulamaya devam edeceklerini belirten Nebati, şu değerlendirmelerde bulundu:

“1 Milyon İstihdam Projesi ile nitelikli iş gücü oluşturmaya ve patronla iş gücünün buluşmasını sağlamaya devam edeceğiz. Yeşil, sosyal ve sürdürülebilir alanlar için yeşil tahvil ihraç etmeyi planlıyoruz. 200 milyar TL garanti veriyoruz ve İşletmelerimizin finansman ihtiyaçları için 250 milyar liralık kredi fırsatı Bir hafta içinde “Esnaf ve çiftçilerimize finansmana erişim konusunda verdiğimiz sözleri bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bunlara ek olarak, bu paket birçok kesimin finansmana kolayca erişmesini sağlayacaktır. Mali mimari çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ülkemizin vizyon projelerinden biri olan Togg için de kamu alım garantisini hayata geçiriyoruz.”

Rakamların ortada olduğunu belirterek, 2022 yılında yani tüm ekonominin sarsıldığı bir dönemde bile elde etmeyi başardıkları bu başarıların Türk Ekonomik Modeli ve attıkları doğru adımlar sayesinde gerçekleştiğini ifade etti. Nebati, şimdi modelin ilk yılında ekonomide kaydedilen değerli mesafenin geleceğe çok daha umutla bakmayı mümkün kıldığını söyledi.

talashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler